Güzel Bir Sabaha Uyanmak ve Mutlu Bir Gün Geçirmek İsteyenler İçin 11 İpucu

Güne mutlu uyanmak

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Mutlu olmak için sabahları mutlu uyanmak ve güne mutlu başlamak çok önemli. ABD’li yazar Elbert Hubbard’ın şöyle bir sözü var:

Saat 10:00’a kadar keyifli olun, gerisi kendisi gelir.

Sabahları mutsuz, yorgun ve bezgin mi uyanıyorsunuz? Hayatınızda küçük bazı değişiklikler yaparak daha zinde ve dinç uyanmanız mümkün.

İşte sabahları mutsuz uyanıyorum diyenler için 11 ipucu:

1.Fişi çekin

Bu salgın virüsü sizi de etkiliyor mu? Gece yatmadan önce ve sabah uyanır uyanmaz cep telefonunu elinize alıyor, sosyal medya hesaplarınızı, maillerinizi kontrol ediyor, TV açarak haberleri takip etme ihtiyacı hissediyorsanız mutlu bir güne uyanmak sizin için hayaldir. Bunların hiçbirisi gününüze qeyif katmayacaktır. Güzel bir güne uyanmak için fişi çekin…

2.Erken uyuyun. Gece 11’den önce uyumuş olun

Eğer siz de arkadaşlarınıza sabah sabah bu neşeyi nereden buluyorsun diye soranlardansanız büyük ihtimalle geç uyuyorsunuz demektir. Mutlu uyanmak için bir önceki gece çok önemli. 2014 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları, geceleri geç saatlerde uyuyan insanların bunalıma sebep olacak tekrarlayan negatif düşüncelere daha yatkın olduğunu gösteriyor. İntegratif tıp uzmanı Dr. Ebru Aydın da, karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun insan sağlığı açısından öneminden bahsediyor. Melatonin salgısının en fazla olduğu saatler olan gece 23:00 – 02:00 saatleri arasında uyumayı tavsiye ediyor. Sabaha doğru ise melatonin salgısı  azalıyor. Ayrıca insanın ruh haline de etki eden melatonin hormonunun salgılanması için uyuduğunuz yerin karanlık olması gerekiyor.

3. Az karar alın

Araştırmalara göre sabahları daha az karar verirseniz daha zinde  ve dinç olarak güne başlarsınız. Bu yüzden kararlarınızı yatmadan önce alın. Ne giyeceğinize geceden karar verin, hatta hazırlayarak başucunuza koyun. Kahvaltıda ne yiyeceksiniz, işe hangi araçla, hangi yoldan gideceksiniz, kreşe çocuğu siz mi eşiniz bırakacak gibi kararları geceden almanızda fayda var. Ayrıca uyandıktan sonraki işlerinizi belli bir sırayla rutin hale getirerek artık refleks olarak yapmanız daha az karar almanızı sağlar.

4. Sirkadyen ritminizi doğaya uydurun. Yani güneş doğmadan bir süre önce uyanmış olun

Önceleri sadece dünyada tanınan, 2015 yılında da Nobel Kimya Ödülü’nü alarak kendisini Türkiye’ye tanıtmayı da başaran! Profesör Aziz Sancar hepimizi gururlandırmıştı. Sancar’ın kanser araştırmalarına yaptığı katkı bu ödülü getirmişti. 19 sene boyunca çalışmakta olduğu “biyolojik saat” ve “circadian ritm” konuları bu başarısında kilit rol oynadı. Uyku, beslenme, vücut ısısı, hormon üretimi, beyin dalgalarının üretimi ve hücre yenilenmesi gibi pek çok biyolojik olayın günün belirli saatlerinde aktifleştiği bilinmekteydi. Sancar ve ekibi, kanser tedavisinde önemli olan DNA onarımının insan vücudunda günün belirli saatlerinde yapıldığını gösterdi. Daha önce kanser tedavisinde biyolojik saat göz önüne alınmıyordu. Sancar’ın Osmanlı’dan İstanbul-New York uçak seferine oradan Nobel’e uzanan etkileyici ve ilginç hikayesini başka bir yazıya bırakalım. Dönelim konumuza…

Biyolojik (gündelik) ritim (circadian rhythm) insanların 24 saatlik dönem içinde tekrarlayan biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal dalgalanmalarını ifade etmektedir. Bu ritmi ayarlayan saate biyolojik saat (circadian clock) denilir. İşte bu biyolojik saatinizin düzenli olarak güneş saatine göre ayarlanması gerekmektedir.

American Psychological Association dergisinde (Emotion) yayınlanan yakın tarihli bir araştırma da, erken kalkanların genellikle daha mutlu olduklarını ortaya koymaktadır. Mutlu uyanmak istiyorsanız güneş doğmadan önce uyanın.

5. Alarm sesi yerine sevdiğiniz bir müzik sesi ile uyanın

Alarm sesi ile yataktan fırlıyor ve bir sinirle alarmı kapatıyor musunuz? Hatta alarmın susması için evin başka odasında bir fotoğraf çekmek zorunda kaldığınız bir telefon uygulaması mı kullanıyorsunuz? Belki istediğiniz saatte uyanmak için işe yarayabilir ama gerçekten en iyi yöntem olduğu şüpheli. Japon araştırmacılar, kalp krizi ile alarm sesleri arasındaki ilişkiyi araştırıyorlar. O yüzden bangır bangır bir alarm sesi yerine, telefonunuzda sevdiğiniz bir müziğin sizi uyandırmasını tavsiye ediyorlar. Buradaki ince nokta, sizi uyandırmak için sarsacak bir alarm sesi yerine “güne güzel başlamak için” sizi davet eden bir melodi seçmeniz. Mutlu bir sabaha uyanmak için canlandırıcı, huzur veren, ruhunuzu okşayan, moral verici alarm müzikleri tercih edin.

serotonin hormonu
Designed by Freepik

6.Sabah rutininiz olsun

Sabahları hızla hazırlanma ve işe, okula vs. yetişme telaşı stres seviyenizi zıplatan bir sebep. Bu yüzden her gün daha erken kalkarak kendinize yatırım yapmanız daha sakin ve huzurlu olmak açısından faydalı olacaktır. Bunun için de bir sabah rutininiz olmalıdır. Bu rutin sabah namazı veya dua gibi manevi bir ibadet olabileceği gibi, blog vb. için yazı yazmak ya da meditasyon gibi bir aktivite de olabilir. Günde 10 dk bile olsa erken kalkarak uygulayacağınız böyle bir rutin, iç huzur için önemlidir.

7.Sabah yürüyüşü veya sabah koşusu yapın

Sabah koşusu veya sabah yürüyüşü iki açıdan faydalıdır. Birincisi, bu egzersizler beyninizde sizi iyi hissettirecek endorfin hormonu salgılanmasını sağlayacaktır. Diğer avantaj da açık havada olmanızdan dolayı doğa ile insan arasındaki duygusal yakınlıkla yani biyofili (biophilia) ile açıklanıyor. Birkaç dakika bile olsa dışarı çıkmak stres hormonu kortizol seviyesini düşürüyor ve ruhsal ve zihinsel sağlığınız açısından çok faydalı. Harvard Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri doçenti olan Dr. John Ratey, bu durumu Go Wild:  Free Your Body and Mind from the Afflictions of Civilization isimli kitabında “dışarıda olmak sizi daha bilinçli ve dikkatli yapar” diyerek açıklıyor.  Ne kadar doğaya yakınsanız o kadar şanslısınız. Toprak kokusuyla, yağmur altında, yeşillikler arasında yürüyüş fırsatlarınız var da siz hala bunu kaçırıyorsanız boşuna mutlu olmanın sırlarını aramayın:)

8.Minnettar olduğunuz 5 şey yazın

Minnettar olmak demek içinde bulunduğunuz şartlara şükretmek, çevrenizdeki insanlara teşekkür etmektir. Minnettar olmak içinde bulunduğunuz (u)mutsuz psikolojiden çıkıp güne daha pozitif başlayabilmek için oldukça önemlidir. Mesela işe gitmenin size ölüm gibi geldiği bir gün işiniz hakkında minnettar olduğunuz 5 şeyi yazmayı deneyin. En azından işsiz değilim! Çok iyi bir iş arkadaşım var! Çaycımız Elif Hanım çok iyi çay yapıyor! Her gün bir şeyler öğrenme imkanım var! Masamda sıcak bir kahve olacak! Serviste çok pis uyurum birazdan! gibi..

Mutlu olmak için ne yapmak gerekir? Sorusunun birçok cevabı olabilir ama bence minnettar olmak başta gelir. Neden mi? Çünkü insanlar negatifliklere odaklanma eğilimindedir. Hayatlarındaki pozitif şeylere olan farkındalığı artırmak için pratik yapılması şarttır. Sonuçta beynimizin daha pozitif olmak yani daha mutlu olmak için eğitilmeye ihtiyacı var. Hayatınızın her aşamasında olduğu gibi mutlu bir gün için de minnettar olma antremanları yapmanın çok faydasını göreceksiniz.

9. Uyandıktan sonra dişinizi fırçalayın

Gece uyurken salgılanan 300 çeşit bakterinin ağzımıza yerleştiğini biliyor muydunuz? İşte bu yüzden su içmeden ve kahvaltı yapmadan önce dişinizi ve dilinizi fırçalamanız önemli. Böylelikle daha fresh ve zinde olarak güne devam etmeniz mümkün. Tavsiye edilen diş fırçalama süresi 2 dakika. Dilerseniz 1 dk kahvaltı öncesi 1 dk sonrası şeklinde de uygulayabilirsiniz.

10. Motivasyon sözlerinden yararlanın

Evden çıkmadan önce sizi mutlu edecek, umut dolu, güne enerjik başlamanızı sağlayacak motivasyon sözleri okuyun.

11.  Aşağıdaki yorumlara bakın:)

Elbette herkesin mutlu uyanmak için farklı deneyimleri vardır. Siz de mutlu uyanmanın formüllerini yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz. 11. maddeyi sizlerin aşağıdaki yorumları arasında okumak ümidiyle…

58

9 yorum var

  1. Sümeyra
  2. Malcom x
  3. Yusuf
  4. ECRİN KURT
  5. deniz
  6. Deniz

sizin yorumunuz