Bazılarını Daha Önce Duymadığınız İlginç Meslekler

Bildiğimiz meslekler dışında o kadar ilginç meslekler var ki … İşte bazılarını belki de ilk defa duyacağınız farklı meslekler:

1. Netflix kategorize edici

Güncel internet yayıncılık platformu Netflix’i biliyorsunuz. “Netflix tagger” işini yapanların tek işi TV yayınlarını izlemek ve ilgili olduğu kategorilere göre sınıflandırmak.

2. Araç plaka örtücü

İstanbul trafiğine çözüm önerileri arasında tartışılan bir uygulama vardı. Çözüm önerisi olarak ayın tek sayı ile biten günlerinde plakası tek sayı ile biten araçların çift günlerinde plakası çift sayı ile biten araçların trafiğe çıkmasına izin verilmesi gibi öneriler vardı. Türkiye’de uygulanmadı. Ama İran, havası kirli ve trafik sorunu yaşanan Tahran’ın merkezine araba ile girişinde benzer bir uygulamaya gitmiş. Plakası tek sayı ile başlayan araçlar haftanın bir yarısında, çift sayılı araçlar  haftanın diğer yarısında araçları ile girebiliyorlar. Yasak söz konusuysa Ortadoğuda o yasağı delmeye çalışanlar da oluyor. Kameralara yakalanmak istemeyen araç sahipleri plakanın önünde durması için araç plaka örtücülerini kiralıyor.

farkli-meslekler

Fotoğraf: shabestan.ir

3. Profesyonel Yasçı

Günümüzde siyasetçiler için kullanılan “Düğün evinin tefçisi ölü evinin yasçısı” diye eski bir Türkçe deyimimiz var. Bu tabirdeki yasçılık profesyonel meslek olarak dünyanın pek çok yerinde yapılıyor. Yas kültürü olan Afrikada ve Uzakdoğuda cenaze törenlerinde ağlamaları için profesyonel ağıtçılar kiralanıyor. Bu şekilde mevtanın itibarlı birisi olduğu izlenimi veriliyor. Bu iş Batı dünyasında pek yaygın değil. Ama İngiltere’de “Rent a Mourner” isimli bir firma bu sektöre girmiş. İngiltere’de bir cenazeniz varsa profesyonel ağıtçıları 2 saatliğine 70$ karşılığında kiralayabiliyorsunuz. Peki Türkiye’de bu iş var mı diyorsanız. Evet var. İşte karşınıza nette yapacağınız ufak bir araştırmayla çıkacak ilanlardan birisi:

“Cenaze Ağlayıcıları derneğimiz, ekibimiz ile cenaze töreni psikolojisinden anlayan, ağıt yakabilen, duruma uygun konuşma yapabilen arkadaşlarımızla hizmetinizdeyiz. Duruma uygun sizin seçtiğiniz kıyafetlerle istediğiniz mekanda, cenaze evinde, mezara verme anında ekibimiz her zaman yanınızda olacak. Bize ulaşın, ekibimiz size yardımcı olsun. Cenaze Ağlayıcıları Hizmeti ile yanınızdayız. Cenaze Ağlama Derneği ile sevdiklerinize onları ne kadar sevdiğinizi gösterin.”

4. Civciv seksörü

Saydığımız ilginç meslekler arasında en çok para kazanan mesleklerden birisi civciv cinsiyet belirleyiciliği (seksör). Bir civcivin tavuk mu horoz mu olduğu yetiştiriciler için en önemli sorulardan birisi. Çünkü bir civcivin cinsiyeti ortalama 45 günde ancak anlaşılabiliyor. Yetiştiriciler bu işi yapan makinalarda hata oranının fazla olması sebebiyle civciv seksörü çalıştırıyorlar. Türkiye’de yumurtadan çıktıktan 1 saat sonra civcivin cinsiyetini belirleyen sadece 18 kişi bu mesleği yapıyor. İyi bir seksörün saatte 800-1200 arası civcivin cinsiyetini %2 hata payı ile tespit etmesi gerekiyor. Oldukça iyi paralar kazanmasına rağmen ilgi görmeyen bu mesleğe bir göz atabilirsiniz.

ilginç meslekler türkiye5. Profesyonel dışkı toplayıcı

Evcil hayvan besleyenlerin kabusuna çözüm sunan ABD firması “Atlanta Pooper Scooper” sunduğu dışkı toplama servisi ile yardıma koşuyor. Hayvan sever personeli ile topladıkları dışkılarını belirli bir standart dahilinde sınıflandırarak gübre de üretiyor. Doğa dostu bu meslek belki Türkiye’de de girişimcilerini bekliyordur.

para kazandıran ilginç işler

Fotoğraf: Greg Knott

6. Gassal

Bildiğiniz ölü yıkayıcılığı. Dini bir görev olduğu için ülkemizde imamların yaptığı bu işi açılan kurslar sayesinde isteyenler de yapabiliyor. Türkiye’nin birçok yerinde müftülükler ve halk eğitim merkezleri “ölü yıkayıcılığı” “cenaze hizmetleri” adında kurslar açıyor. Bu kurslara özellikle bayanların yoğun başvuruları oluyor.

7.Kuyruk bekçisi

Kuyrukta beklemeyi hiç sevmeyiz. Ama ülkemizde maalesef kuyruklar eksik olmuyor. ABD’de ise kuyrukta sıra bekleme işini profesyonel meslek haline getirerek para kazananlar var. Alışveriş çılgınlığı yaşanan yerlerde kuyrukta sıra beklemek istemeyenlerin yerine sırada kuyruk bekçileri bekliyor. Alışveriş çılgınlığı yaşanan yeni iphone sürümü kuyruğu veya Black Friday (kara cuma) gibi dönemlerde de iyi paralar kazanıyorlar.

farklı meslekler

8. Golf  topu toplayıcısı (Dalgıç)

Golf topu toplayıcılığı ilginç meslekler arasında çoğumuzun yapma imkanı olmadığı bir meslek. Zengin sporu olarak bilinen golf sahaları genellikle su kenarlarında oluyor. Dolayısıyla dalgıçlık becerilerinin de olması gerekiyor. Bu mesleği yapanların görevi, golf sahalarında bulunan su göletlerine kaçan topları toplamak. Ne kadar top o kadar para..

9. Deve berberi

“Develer tellal iken pireler berber iken” diye başlar masallar. Tellallik mesleği kayboldu. Pireleri de görmek eskisinden zor. O masallardan geriye develer ve berberler kalmış. Develerin stilistliğini yapan deve berberleri Pakistan’ın Sind eyaletinde görülüyor. Kurban bayramlarında kesilecek develeri traşlayan ve harika desenler çıkaran bir deve berberi olan Ali Hassan 15 farklı tasarım yapıyor. Traşlanan develerin daha pahalı satıldığını söyleyen Ali Hassan’ın tasarımlarını Anas Hamdani fotoğralamış.

tuhaf meslekler

10. Mobilya yetiştiricisi

Sıradaki iş, ilham veren bir tasarım girişimi. İngiltere’de yaşayan Gavin Munro isimli tasarımcı bahçesinde sandalye, masa abajur vb. yetiştiriyor. Evet yetiştiriyor. Tam bir üretici anlayacağınız. Binlerce söğüt ve meşe ağacına kullandığı mobilya kalıpları sayesinde şekil veren Munro ortaya sıra dışı tasarımlar çıkarmış.

para kazandiran meslekler

11.Yolcu tıkıştırıcı (Oshiya)

İşte kalabalık Uzakdoğu metropollerinde toplu taşımadaki bir sorunu çözmek için geliştirilen rezil bir çözüm. Bu mesleği yapanların görevi metroda kalabalık sebebiyle kapanamayan kapıları yolcuları iterek kapatmak.  Yolcu tıkıştırıcılar için Japoncada Oshiya kelimesi kullanılıyor. Oshiya’ların bir diğer görevi de metronun kapıları açılınca inmek isteyip de inemeyen yolcuları kollarından tutup çekerek dışarı çıkarmak.

tuhaf meslekler

51

henüz yorum yapılmamış

sizin yorumunuz